NewAgeAstrology Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πλανήτες χωρίς Όψεις

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Πλανήτες χωρίς Όψεις Empty Πλανήτες χωρίς Όψεις

Δημοσίευση από vpapadolias Δευ Νοε 09, 2009 6:37 am

Πλανήτες χωρίς όψεις

Ένα σημαντικό κεφάλαιο στην ερμηνεία του αστρολογικού χάρτη είναι και ο εντοπισμός πλανητών που δε σχηματίζουν καθόλου όψεις. Συνήθως, όταν λέμε κάτι τέτοιο, εννοούμε ότι δε σχηματίζει πρωτεύουσες όψεις, καθώς οι δευτερεύουσες είναι πιο πολυπληθείς και περιορίζουν σημαντικά την πιθανότητα να είναι ένας πλανήτης χωρίς όψεις.

Στην περίπτωση που ένας πλανήτης είναι χωρίς όψεις λέγεται από πολλούς αστρολόγους ότι δυσκολεύεται να εκφραστεί κι αυτό γιατί δεν μπορεί να περάσει την ενέργεια του μέσα από άλλους «πρωταγωνιστές». Είναι σαν τον άνθρωπο που είναι μόνο και δεν έχει ανθρώπους γύρω του για να αλληλεπιδράσει και να φανούν τα ταλέντα κι η προσωπικότητα του. Έτσι, η ενέργεια του πλανήτη μπορεί να μείνει χωρίς έκφραση για πολύ καιρό.

Από την άλλη όμως η απουσία όψεων σε έναν πλανήτη μπορεί να σημαίνει ότι δεν περιορίζεται και μπορεί επομένως να εκφραστεί ανεξέλεγκτος και χωρίς όρια. Στην περίπτωση αυτή η σημασία του γίνεται κυρίαρχη για το χάρτη και η συμπεριφορά του επιβάλλεται στους άλλους πλανήτες.

Ιδιαίτερο ρόλο φαίνεται να παίζει η ύπαρξη τέτοιων πλανητών σε περιπτώσεις της λεγόμενης συναστρίας. Της σύγκρισης δηλαδή των ωροσκοπίων δύο ατόμων που έχουν κάποιου είδους σχέση. Παρατηρήσεις που έχουν γίνει σε συναστρίες ζευγαριών έχουν δείξει ότι πολύ συχνά ο ένας σύντροφος έχει πλανήτες σε όψη με τον πλανήτη του άλλου ατόμου που δεν έχει όψεις κι ότι η σχέση αυτή είναι ένας τρόπος να βρει έκφραση η ενέργεια του πλανήτη χωρίς όψεις μέσα από τους πλανήτες του συντρόφου του.

Μία ενδιαφέρουσα άποψη επίσης που έχουμε συναντήσει μεταξύ αστρολόγων για τους πλανήτες χωρίς όψη (unaspected planets) είναι ότι μπορεί να μην αφορούν ένα μοναδικό πλανήτη αλλά και μία σύνοδο. Μία σύνοδος δύο πλανητών δηλαδή, εφόσον δεν κάνει καμία άλλη πρωτεύουσα όψη, θα μπορούσε να εξηγηθεί σαν πλανήτης χωρίς όψη.

Σημείωση: Το παραπάνω είναι μία περιληπτική παρουσίαση της συνόδου με επιλεκτικά αποσπάσματα από το υπό έκδοση βιβλίο "Μαθήματα Αστρολογίας" του γράφοντος. Απαγορεύεται η αναδημοσίευση χωρίς την άδεια του συγγραφέα
.
vpapadolias
vpapadolias
Πολύ έμπειρο μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

http://astro-journal.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλανήτες χωρίς Όψεις Empty Απ: Πλανήτες χωρίς Όψεις

Δημοσίευση από undine Δευ Νοε 09, 2009 3:20 pm

Βασιλη,
σε συζητησεις που εχω παρακολουθησει στο αγγλικο φορουμ astro.com λεγεται οτι οι πλανητες χωρις οψεις στο χαρτη ειναι πανισχυροι.

undine
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλανήτες χωρίς Όψεις Empty Απ: Πλανήτες χωρίς Όψεις

Δημοσίευση από vpapadolias Δευ Νοε 09, 2009 8:54 pm

Πραγματι αλεξανδρα. Στη βιβλιογραφια παντως συναντα κανεις και τις δυο αποψεις. Αλλοι παλι λενε οτι δεν υπαρχουν πλανητες τετοιοι γιατι ολοι καποια οψη θα εχουν, εστω δευτερευουσα. Η δυσκολια ειναι η επαληθευση στην πραξη και η συμωνια στα κριτηρια.
vpapadolias
vpapadolias
Πολύ έμπειρο μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

http://astro-journal.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλανήτες χωρίς Όψεις Empty Απ: Πλανήτες χωρίς Όψεις

Δημοσίευση από Φοίβη Δευ Νοε 16, 2009 3:18 am

Γεια σας ! ειμαι νεο μελος κι ειναι η πρωτη φορα που συμμετεχω σε φορουμ αστρολογιας!
Για τους unaspected planets θα ηθελα να συμβαλλω στην συζητηση με την αποψη που εχω διαμορφωσει διαισθητικα περισσοτερο. Πιστευω οτι ενας πλανητης που δεν κανει καμμια πρωτευουσα οψη σημαινει οτι η ενεργεια του ειναι καθαρη κι ανεπηρεαστη, δεν χρωματιζει ουτε χρωματιζεται απο αλλους πλανητες, δεν σηματοδοτει καταστασεις παρα μονον σε διελευσεις , αλλα μπορει να εκδηλωθει ανα πασα στιγμη κι εκει που κανεις δεν το περιμενει.
Φοίβη

Φοίβη
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλανήτες χωρίς Όψεις Empty Απ: Πλανήτες χωρίς Όψεις

Δημοσίευση από vpapadolias Δευ Νοε 16, 2009 5:20 am

Δεν έχεις άδικο, Φοίβη... Κάπως έτσι είναι τα πράγματα..ίσως απλά η έλλειψη όψεων να μας εμποδίζει να έχουμε προσλαμβάνουσες τι ακριβώς να κάνουμε με αυτή την καθαρή ενέργεια και να βγαίνει προς τα έξω ανεξέλεγκτη ή να μη βγαίνει καθόλου...
vpapadolias
vpapadolias
Πολύ έμπειρο μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

http://astro-journal.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλανήτες χωρίς Όψεις Empty Απ: Πλανήτες χωρίς Όψεις

Δημοσίευση από papaki Τετ Ιαν 27, 2010 6:39 am

Λοιπόν: Έχω έναν Δία στις τελευταίες μοίρες 29ο και κάτι του Ζυγού και στον 3ο Οίκο. Δεν κάνει καμία πρωτεύουσα όψη μόνο 2 δευτερεύουσες.Η αλήθεια είναι ότι έχω την εντύπωση ότι ο Δίας μου δεν είναι και πάρα πολύ "δυνατός" Έτσι τον έχω βιώσει όλα αυτά τα χρόνια. (τυχή, επέκταση, ευκαιρίες αυτά νομίζω ότι τα 'χω βιώσει μάλλον από διελεύσεις! Πλανήτες χωρίς Όψεις Icon_eek Μάλλον προς τα εδώ κλείνω:
και να βγαίνει προς τα έξω ανεξέλεγκτη ή να μη βγαίνει καθόλου...
Μάλλον εδώ πρέπει να παίζει σημαντικό ρόλο και η μοίρα που βρίσκεται... Τι να πω δεν ξέρω.... Πλανήτες χωρίς Όψεις Icon_silent
papaki
papaki
Έμπειρο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλανήτες χωρίς Όψεις Empty Απ: Πλανήτες χωρίς Όψεις

Δημοσίευση από vpapadolias Πεμ Ιαν 28, 2010 5:39 am

Πρέπει να δούμε το χάρτη σου συνολικά, παπάκι, για να δούμε αν ο Δίας είναι δυνατός ή όχι... Είναι ένα θέμα αυτό με τους χάρτες, που πρέπει να το δούμε στην πορεία...
vpapadolias
vpapadolias
Πολύ έμπειρο μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

http://astro-journal.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλανήτες χωρίς Όψεις Empty Απ: Πλανήτες χωρίς Όψεις

Δημοσίευση από papaki Πεμ Ιαν 28, 2010 7:58 am

vpapadolias έγραψε:Πρέπει να δούμε το χάρτη σου συνολικά, παπάκι, για να δούμε αν ο Δίας είναι δυνατός ή όχι... Είναι ένα θέμα αυτό με τους χάρτες, που πρέπει να το δούμε στην πορεία...
Πλανήτες χωρίς Όψεις Icon_smile Πάντως εγώ ήδη σας τα έχω στείλει τα στοιχεία μου - Ελπίζω να τα χεται λάβει Πλανήτες χωρίς Όψεις Icon_cry και, όντως θα ήταν πολύ βοηθητικό αυτό με τους χάρτες γιατί μπορεί να γίνονται και αρκετά λάθη Π.χ. αν και δεν είναι επί του θέματος μιας όμως και το αναφέρατε και έχω αναρρωτηθεί πολλές φορές σε μερικούς χάρτες μου βγάζει μια κύρια (δύσκολη) (Ήλιου/Πλούτωνα) και σε άλλους χάρτες δεν μου την πιάνει Πλανήτες χωρίς Όψεις Icon_cry
φιλικά
papaki
papaki
Έμπειρο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλανήτες χωρίς Όψεις Empty Απ: Πλανήτες χωρίς Όψεις

Δημοσίευση από vpapadolias Πεμ Ιαν 28, 2010 11:09 pm

Τα προγράμματα των ιστοσελίδων δεν είναι όλα ίδια και δεν έχουν όλα την ίδια ακρίβεια. Τέτοιες διαφορές υπάρχουν και πρέπει πάντα συγκριτικά να κοιτάμε τους χάρτες.
Θα κοιτάξω και το χάρτη σου και θα σου πω και για το Δία...
vpapadolias
vpapadolias
Πολύ έμπειρο μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

http://astro-journal.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλανήτες χωρίς Όψεις Empty Απ: Πλανήτες χωρίς Όψεις

Δημοσίευση από vpapadolias Παρ Ιαν 29, 2010 3:12 am

Κοίταξα και το Δία σου, παπάκι... Όντως κατ' αρχήν δείχνει να μην κάνει πολλές όψεις, είναι στην τελευταία μοίρα και με τους σύγχρονους κυβερνήτες δεν κυβερνάει και κανένα οίκο. Όμως είναι στον 3ο οίκο σου και σου δίνει μία πληθωρικότητα στην επικοινωνία ειδικά όταν κάνεις νέες γνωριμίες. Αυτό νομίζω το βλέπουμε κι εμείς εδώ στο site. Επίσης συμμετέχει σε πλανητικές εικόνες με άλλους πλανήτες, οπότε επιδρά έμμεσα μέσω αυτών...

VENUS Conjunct Jup/Asc : Εδώ έχουμε μία πολύ ευνοϊκή εικόνα για τις σχέσεις. Πληθωρικότητα συμπεριφορά και τύχη
SUN S.Square Jup/Asc -0.2 degrees: Εδώ έχουμε επίσης πρωτοβουλία και αισιοδοξία στην προσέγγιση των άλλων

MARS Ses.Square Jup/Nod 0.8 degrees: Ενέργεια και διάθεση για να αρπάζεις τις ευκαιρίες της ζωής
SATURN Ses.Square Mer/Jup 0.1 degrees: Και λίγη επιστροφή στην πραγματικότητα μέσω προσγειωμένης σκέψης

NEPTUNE S.Square Jup/Plu -0.5 degrees: Μεγάλα όνειρα και επενδύσεις
PLUTO S.Square Jup/Sat -0.1 degrees: Αλλά και μεγάλες συμπληγάδες

N. NODE Ses.Square Jup/Ura -0.7 degrees: Ικανότητα να κινείσαι στον άγνωστο χώρο και να βλέπεις τις δυνατότητες
S. NODE S.Square Jup/Ura -0.7 degrees: Ικανότητα να ανανεώνεις και τα του οίκου σου έτσι ώστε να μην σου τρώνε πολύ χρόνο

MC Quindecile Jup/Nep 0.7 degrees: Καταξίωση από προσφορά ή τη διάδοση ιδεών (ή και τέχνη)
MC Ses.Square Jup/Plu -0.4 degrees: Καταξίωση από την ανάληψη δύσκολων έργων

Όπως βλέπεις δεν κάνει και λίγα αυτός ο Δίας...
vpapadolias
vpapadolias
Πολύ έμπειρο μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2009
Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

http://astro-journal.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πλανήτες χωρίς Όψεις Empty Απ: Πλανήτες χωρίς Όψεις

Δημοσίευση από papaki Παρ Ιαν 29, 2010 7:05 am

Πλανήτες χωρίς Όψεις Icon_smile Τι ωραία πράγματα που μου δίνει ο Δίας μου!! Είχα μία εντελώς διαφορετική άποψη! Πρώτη φορά διαβάζω μία τέτοια εκδοχή Πλανήτες χωρίς Όψεις Icon_wink Νιώθω πάρα πολύ ωραία! Θα τα μελετήσω καλύτερα γιατί τώρα είμαι εκτός και δεν έχω χρόνο! Πλανήτες χωρίς Όψεις Icon_surprised Γειά σας
papaki
papaki
Έμπειρο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 190
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης